فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان و طی دوران نقاهت پس از شکستگی برای کمک به بازیابی عملکرد اندام از اهمیت زیادی برخوردار است.

وارد شدن ضربات شدید و ناگهانی مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند سبب بروز شکستگی در استخوان ها شود.

بهبود شکستگی استخوان ها به عوامل مختلفی از جمله سن بیمار محل و شدت شکستگی و همچنین توانبخشی پس از این آسیب بستگی دارد .

شکستگی در انواع مختلف باز و بسته و در شدت های مختلفی رخ می دهد ، در شکستگی باز استخوان های شکسته از پوست بیرون زده و سبب خونریزی شدیدی در محل می شوند ، در شکستگی های بسته معمولاً جابجایی استخوان ها زیاد نبوده و شکستگی سبب بروز خونریزی بر روی پوست نمی شود گاهی نیز ممکن است شکستگی های بسته با خونریزی های درونی همراه باشند.

فیزیوتراپی پس از شکستگی کمک زیادی به تسریع روند بهبودی و کاهش عوارض شکستگی استخوان خواهد کرد. فیزیوتراپیست با توجه به شرایط بیمار همچون محل شکستگی و سن و توانایی های بیمار برنامه توانبخشی پس از شکستگی را تنظیم می کند.

درمان شکستگی استخوان

درمان این عارضه با توجه به شدت و همچنین نوع شکستگی متفاوت است.

در شکستگی های شدید و باز که با جابجایی و خرد شدگی استخوان همراه است معمولا جراحی برای قرار دادن استخوان ها در کنار هم ضروری است ، در این جراحی معمولاً از پیچ و مهره برای تثبیت استخوان ها استفاده می شود پس از جراحی نیز استخوان ها باید به مدت چند هفته بی حرکت و در موقعیت صحیح نگه داشته شونددر طی مدت باید فیزیوتراپی آغاز شود تا عملکرد حرکتی اندام به وضعیت سابق در کمترین زمان ممکن برسد.

در شکستگی های خفیف و بسته نیز استخوان ها باید در جای خود قرار بگیرند که این عمل در این موارد بیشتر به صورت بسته و بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. در این موارد نیز فیزیوتراپی باید بسرعت آغاز شود تا عملکدر اندام به وضعیت قبل از شکستگی برسد.

اهداف فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان

  • تسریع روند بهبودی
  • بهبود تحمل وزن بر روی اندام آسیب دیده
  • افزایش قدرت عضلات آسیب دیده 
  • بهبود دامنه حرکتی
  • کاهش درد و تورم محل شکستگی
  • فیزیوتراپی به بازگشت هرچه سریعتر بیمار به شرایط قبل از شکستگی کمک خواهد کرد ، فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا هر چه سریع تر قدرت و تحرک اندام شکسته را باز یابد و بتواند مانند گذشته به حرکت و فعالیت بپردازد ، فیزیوتراپیست همچنین آموزش‌هایی در ارتباط با نحوه استفاده از وسایل کمکی همچون عصا و واکر در طی دوران نقاهت پس از شکستگی استخوان به بیمار خواهد کرد.

 

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی مونا ( فیزیوتراپی در کرج ) با استفاده از بروزترین متدهای درمانی و توانبخشی و پیشرفته‌ترین تجهیزات فیزیوتراپی خدمات توان بخشی و فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان را ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در کرج – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی پس از شکستگی – توانبخشی پس از شکستگی – فیزیوتراپی در عظیمیه کرج – لیزر پرتوان در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست